fbpx

Ko ir vērts noskaidrot pirms mājokļa iegādes

Latvijas nekustamo īpašumu tirgū šobrīd piedāvājums ir plašs un daudzveidīgs. Jebkurā pilsētā vai rajonā iespējams izvēlēties māju vai dzīvokli, veco laiku vai mūsdienu projektā, no 300 līdz pat 3 un vairāk tūkstošiem eiro par vienu m2. Ja vieta un iegādājamais objekts ir nolūkots, kā novērtēt iecerētā pirkuma tehnisko pusi/kvalitāti? Kam pievērst uzmanību un ko vaicāt pārdevējam?

Pērkot automašīnu, vispirms izvēlamies vēlamo marku, modeli un izlaiduma gadu, interesējamies, cik degvielas auto patērē, vērtējam nobraukumu un izjautājam par veiktajiem remontiem. Tad dodamies uz autoservisu, lai speciālists rūpīgi pārbauda mašīnu un dod atzinumu – cik gadu, atbilstoši kopjot, tā mums kalpos. Tā rīkojamies, kad pērkam lietotu auto. Taču arī jaunas automašīnas pirkšanas un novērtēšanas process ir līdzīgs, vienīgi tad vairāk laika veltām konkrētās markas auto īpašnieku pieredzes izpētei, lai saprastu, cik drīz un kādi bojājumi mūs sagaida. Būvkompānijas Baltic Investment Group valdes loceklis Ļevs Golands atzīst, ka ar mājokļa iegādi ir tāpat. “Izvēloties nekustamo īpašumu, ir ne vien skaidri jāapzinās, kur vēlaties dzīvot un kāds mājoklis jums ir nepieciešams 5-10 gadu perspektīvā, bet arī, cik izmaksās dzīvošana izvēlētajā mājā, cik drīz būs nepieciešams veikt remontu, vai netraucēs kaimiņu radītie trokšņi, vai vasarā nebūs pārāk karsti un ziemā auksti. Visi šie jautājumi jāuzdod pirms mājokļa iegādes, jo šodien piedāvājums ir tik plašs, ka var atļauties izvēlēties,” norāda speciālists.

Nekustamā īpašuma tirgū tiek piedāvātas dažādu kategoriju mājas – no sērijveida līdz premium klasei. Ir mājas jaunām ģimenēm, piemēram, Rīgas guļamrajonos vai centrā. Ir mājas cilvēkiem, kuru karjeras jautājumi jau ir atrisināti un bērni pieauguši, kuriem ir komfortabli dzīvot ārpus pilsētas un nav jāsteidzas, lai pulksten 8 nokļūtu Rīgā, jo jaunākais bērns jānogādā bērnudārzā un vecākais skolā. Tās ir dažādas mājas dažādiem pircējiem. Izvēloties mājokli, jāsaprot, kas jums būs nepieciešams tuvākajos 10 gados – vai jums ir bērni, vai plānojat, ka būs; vai jūsu ģimenei būs viena, divas vai neviena automašīna; varbūt būs divritenis vai četri. Tā rodas nākotnes mājokļa iezīmes – ar vienu, divām, iespējams, trim guļamistabām, stāvvietu pie mājas vai ne, vietu bērnu ratiņu vai divriteņu glabāšanai.

Pērkot dzīvokli, daudzi saskaras ar izvēli – iegādāties divistabu dzīvokli padomju laika ēkā, teiksim, par 50-60 tūkstošiem, vai arī jaunā vai renovētā projektā, bet jau par 100-120 tūkstošiem. Ja cenas starpība ir divkārša, par ko gan vēl prātot? Tomēr Ļevs Golands uzskata, ka ir pamatoti dot priekšroku dārgākam mājoklim. Pirmkārt, tās ir modernas tehnoloģijas un pieeja celtniecībai – jaunas mājas un mājas, kas renovētas, izmantojot modernas tehnoloģijas, ir gan izturīgākas, gan siltākas, gan ērtākas. Otrkārt, mazāk izdevumu par mājas lietošanu un uzturēšanu labā stāvoklī. Treškārt, mazāki apkures rēķini, jo jaunās mājas ir energoefektīvas. Ceturtkārt, jauna mājokļa likviditāte – ar laiku tas sadārdzinās straujāk nekā vecās mājas, kuru cena pieaug inflācijas dēļ. Turklāt, ja māja atrodas netālu no centra vai centrā, tad vietas dēļ vien mājas likviditāte pieaugs.

Ļoti svarīgi zināt, kas mājā tika ieguldīts būvniecības gaitā, jo būvēt var dārgāk vai lētāk, turklāt abos gadījumos to darīt kvalitatīvi. Speciālists salīdzinājumam min Mercedes un Opel automašīnas. Abas brauc lieliski, bet ir neticami atšķirīgas. Tas, ka Opel markas auto maksā divas un vairāk reižu mazāk, taču nenozīmē, ka tas kalpos divreiz sliktāk. Atgriežoties pie būvniecības detaļām – mājas logi var būt lielāki vai mazāki, tie var būt divkārši vai trīskārši stikla pakešu logi, ar zemu vai vidēju siltumvadītspēju, ēka var būt siltināta ar putu polistirolu vai akmens vati, un tās energoefektivitāte var atbilst F, E, D vai arī augstākiem – A, B vai C standartiem, hidroizolācijai var tikt izmantota Protan membrāna, kurai ir 40 gadu garantija, taču var būt arī parasta ruļļu hidroizolācija.

Būvniecība Latvijā ir pietiekami reglamentēta, uzraudzības iestādes savu darbu veic atbildīgi, un ikvienai jaunai ēkai ir sertificēts kvalitātes standarts. Lai pircējs par to uzzinātu ko vairāk, noteikti jālūdz uzrādīt sertifikātus. Protams, nepieciešams vismaz nedaudz orientēties būvniecības un normatīvu jautājumos. Ja tādu zināšanu nav, var vērsties pie speciālista, kurš paskaidros, kādas ir vienas vai otras ēkas tehniskās un kvalitātes nianses.

Piemēram, it visām durvīm, kas tiek ierīkotas mājā, jābūt ugunsdrošām un skaņu izolējošām. Ja augsta ugunsdrošība ir obligāts nosacījums, ko būvnieks, nododot māju ekspluatācijā, nevar apiet, tad augsta skaņas izolācija nav obligāta. Attiecīgi durvis var būt 40 mm vai 60 mm biezas un noturēt 43 decibelu vai 67 decibelu skaņu. Lai zinātu precīzi, kādas durvis ir uzstādītas, speciālists iesaka pieprasīt no būvnieka atbilstošu sertifikātu.

Protams, būvnieks ir ieinteresēts samazināt izdevumus – lai mājokļa cena būtu pieejama un objekts tiktu pārdots pēc iespējas ātrāk. Arī pircējs ir ieinteresēts maksāt pēc iespējas mazāk. Taču, ja svarīga ir dzīves kvalitāte, turpmākās ekspluatācijas izmaksas un nekustamā īpašuma likviditāte nākotnē, tad pavisam noteikti nav vērts taupīt.

Iegādājoties mājokli, svarīgi pievērst uzmanību:

1) no kāda materiāla izgatavotas ēkas nesošās konstrukcijas (būves ilgmūžība),

2) kā veikta hidroizolācija (ilgāks ekspluatācijas termiņš, iztiekot bez remonta),

3) kā siltināta māja (energoefektivitāte),

4) kāds ir mājas energoefektivitātes sertifikāts (nākotnes maksājumi),

5) kāda ir fasādes apdare (ēkas kopšanas izdevumi),

6) vai ir veikta iekšējo pārsegumu skaņas izolācija (komforts iekštelpās),

7) kāda ir logu un durvju kvalitāte (energoefektivitāte un skaņas izolācija),

8) kāda ir uzstādītās santehnikas un apdares materiālu kvalitāte.

Pērkot nekustamos īpašumus lētāk, var ietaupīt šodien, bet, ieguldot nedaudz vairāk, iespējams iegūt labāko perspektīvai. Jaunā vai renovētā mājā, kas ir dārgāka, nav nepieciešams remonts. Ja māja ir ar augstu energoefektivitāti, apkure izmaksās mazāk, ja tā atrodas tuvāk centram, būs mazāk izdevumu par ceļu. Kredīta maksājumi būs augstāki, bet par apkuri būs jāmaksā nevis 150-200 eiro, bet tikai 100, transporta izdevumi būs nevis 150 eiro mēnesī, bet 80.

“Ir vērts nopietni apsvērt, par ko pārmaksāt šodien – par kredītu vai par kopējām ekspluatācijas izmaksām turpmāk. Vai vēlaties mājokli, kas pēc 10-15 gadiem būs vairāk likvīds vai mazāk? Ir vērts interesēties par sertifikātiem un to, kā māja celta – vai būvnieks taupījis, gādājot par materiāliem un risinājumiem. Vēl viens svarīgs aspekts – ir vērts domāt par mājokļa pirkšanu perspektīvā un apzināties, cik ilgam laikam tas jums būs nepieciešams – vai tie būs 5-10 vai 20-30 gadi, vai dzīvosiet viens vai ar ģimeni. Vienmēr labāk ir iegādāties nedaudz lielāku un nedaudz labāku mājokli, lai gan tas ir nopietns un atbildīgs lēmums,” piebilst Ļevs Golands.

CITAS PUBLIKĀCIJAS

SIA Baltic Investment Group 2019 © Visas tiesības aizsargātas

Lūdzu, aizpildiet šo kontakta formu un mūsu speciālisti ar Jums sazināsies

Ralfs Gaubšteins